images

कामनपाद्वारा घर बहाल कर लगायतको बजार अनुगमन तीव्र

काठमाडौं– काठमाडौं महानगरपालिकाले घर बहाल कर लगायतको बजार अनुगमनलाई तीव्र पारेको छ ।

वैशाख २१ गतेबाट सुरु गरेको महानगरको घर बहाल कर लगायतको बजार अनुगमन आजसम्म पनि जारी छ । महानगरपालिकाको राजश्व विभागले ‘अनुगमन टोली परिचालन कार्यक्रम २०८०’ अभियानको रूपमा तीन प्रकारका राजश्व अनुगमन टोलीको व्यवस्था गरेर बजारमा परिचालन गरेको हो । महानगरले जनप्रतिनिधि, कर्मचारी, राजश्व विभाग कर्मचारी सहितको टोलीले पसल तथा कम्प्लेक्सहरूमा घर बहाल कर र महानगरलाई तिर्नुपर्ने कर तिरे/नतिरेकोबारे अनुगमन थालेका हुन् ।

महानगरले कर बुझाउने करदातालाई धन्यवाद दिने र कर नबुझाउने करदातालाई कर तिर्न आग्रह गर्ने अभियान चलाएको बताएको छ । महानगरको टोलीले न्युरोड क्षेत्रमा अनुगमन गरेको हो । अनुगमनको क्रममा व्यवसाय दर्ता भए पनि नवीकरण नगरेको र घर बहाल करमा समस्या देखिएको काठमाडौं महानगर राजश्व विभागका राजश्व अधिकृत रामजी श्रेष्ठले बताए । उनले नेपाल सरकार र महानगरलाई पनि घर बहाल कर तिर्नुपर्ने भएकाले समस्या देखिएको बताए । उनले घर भाडा तिरेको बहाल कर तिर्ने रकम फरक पाइएकाले महानगरपालिकाले विचार गर्नुपर्ने देखिएको बताए । उनले वास्तविक भाडा अनुसार घर बहाल करको मापदण्ड बनाउन जरुरी रहेको बताए ।

उनले भने ‘यथार्थ बहाल कर, व्यवसाय कर तिरेको हो की होइन भन्ने कुरा मापन गर्न खोजेका हौँ । यताउता फरक देखिएको छ । व्यवसाय त धेरै छ, नवीकरण गर्न बाँकी छ, कोही एक दुई वटा फाट्टफुट्ट दर्ता भएको छ । उनीहरूलाई हामीले दर्ता गर्न निर्देशन दिएका छौँ । हुन्छ भनेका छन् । बहाल कर ठाउँ एउटै भए पनि फरक फरक कर तिरेको भेटिएको छ । महानगरले बहाल करको मापदण्ड बनाइदिए व्यवसायीहरूले तिरेर जाने कुरा बताए । मापदण्ड बनाउनुपर्छ एउटै भन्ने उनीहरूको माग छ ।’

महानगरपालिकाले बहाल करलाई व्यवस्थित गर्न तथा बहाल लिने र दिने बीचका सर्त व्यवस्थापन गर्न ‘बहाल व्यवस्था कार्यविधि’ समेत जारी गरेको छ ।